Obavijesti

*MUZIČKA AKADEMIJA UNIVERZITETA U SARAJEVU, CENTAR ZA MUZIČKU EDUKACIJU organizira Pripremnu nastavu za polaganje kvalifikacionih ispita za upis studenata u I (prvi) ciklus studija u školskoj 2023/24. godini. Pripremna nastava se realizira prema predmetima koji se polažu na prijemnom ispitu, uzimajući u obzir specifičnosti prijemnog ispita za svaki odsjek.

Pripremna nastava će se odvijati u periodu od 22. 06. do 23. 06. 2023. godine (četvrtak i petak). Raspored održavanja pripremne nastave biti će istaknut na web stranici Muzičke akademije u ponedjeljak 19. 06. 2023. godine. Nastava obuhvata pohađanje nastave, nastavni materijal, simulaciju prijemnog ispita (na predmetima na kojima je to moguće u skladu s trenutnim okolnostima).

Nastava će se odvijati individualno na glavnim predmetima zanimanja (Kompozicija, Dirigovanje, Solo pjevanje, instrument, Klavir obavezni predmet struke), te u grupama na glavnim predmetima (Analiza muzičkih oblika, Etnomuzikologija, Harmonija, Kontrapunkt, Muzikologija, Solfeggio, Teorija muzike).

Indvidualna nastava na glavnom predmetu (Kompozicija, Dirigovanje, Solo pjevanje, instrument, Klavir obavezni predmet struke) odvijate će se individualno u navedenom periodu: svaki dan po 90 minuta; za Odsjeke kompozicija, muzička teorija i pedagogija, solo pjevanje, etnomuzikologija i muzikologija za predmet Klavir obavezni predmet struke, nastava će se realizirati u trajanju od 70 minuta, a za Odsjek dirigovanje 90 minuta.

Grupna nastava na glavnom predmetu odvijat će se u grupama u navedenom periodu svaki dan po 70 minuta (Analiza muzičkih oblika, Harmonija, Kontrapunkt, Solfeggio, Teorija muzike), odnosno po 90 minuta (Muzikologija, Etnomuzikologija).

Kandidati za sve odsjeke pohađat će pripremnu nastavu za predmete Solfeggio i Teorija muzike koja će se odvijati grupno.

Polaznici pripremne nastave mogu odabrati predmetnog nastavnika kod kojeg žele pohađati individualnu nastavu iz glavnog predmeta. Muzička akademija zadržava pravo da voditelje nastave rasporedi u skladu s trenutnim mogućnostima. Nastavu grupne nastave će izvoditi nastavnici i saradnici Akademije za pojedini predmet.

 

Cijena pripremne nastave iznosi 250,00 KM.

Kandidati su dužni da se prijave za pohađanje pripremne nastave na način da:

 

1. Izvrše uplatu:

Uplatio je: Ime i prezime kandidata, adresa i telefon

Svrha uplate/doznake: Pripremna nastava

Primalac/Primatelj: Depozitni račun Kantona Sarajevo

Račun primaoca/primatelja: 1411965320008475

Vrsta prihoda: 722631

Općina: 077

Budžetska organizacija: 3502019

Poziv na broj: 0000000033

 

2. Skeniranu uplatnicu pošalju na mail centarzamuzedu@mas.unsa.ba najkasnije do srijede, 14. 06. 2023. do 14:00 sati.

 

3. Na mail centarzamuzedu@mas.unsa.ba pošalju popunjen prijavni list kojeg mogu

preuzeti na web stranici Muzičke akademije; poslati mailom zajedno sa skeniranom

uplatnicom, najkasnije do srijede, 14. 06. 2023. do 14:00 sati.

 

Dodatne informacije o odsjecima, predmetnim nastavnicima i pravilima polaganja prijemnog ispita mogu se preuzeti na web stranici Muzičke akademije Univerziteta u Sarajevu: www.mas.unsa.ba

PRIJAVNI LIST ZA PRIPREMNU NASTAVU (PDF)

 

*Nastavnici i saradnica Muzičke akademije UNSA, prof. dr. Senad Kazić, doc. dr. Nerma Hodžić-Mulabegović i v. ass. mr. Ena Plakalo, održali stručna predavanja i radionicu za učenike i nastavnike solfeggia (05.05.2023)

Uspješna saradnja Centra za muzičku edukaciju Muzičke akademije Univerziteta u Sarajevu i Glazbene škole „Katarina Kosača Kotromanić“, Žepče, rezultirala je realizacijom stručnih predavanja i radionicom za nastavnike solfeggia osnovnih i srednjih muzičkih/glazbenih škola i učenike srednjih muzičkih/glazbenih škola. Ovom prilikom, predavanja su održali nastavnici Muzičke akademije UNSA, prof. dr. Senad Kazić i doc. dr. Nerma Hodžić-Mulabegović. Radionicu je vodila saradnica Muzičke akademije UNSA, v. ass. mr. Ena Plakalo.

Aktivnosti su realizirane 5. 5. 2023. godine, u prostorijama Glazbene škole „Katarina Kosača Kotromanić“, Žepče. Učešće su uzeli nastavnici iz Gračanice, Lukavca, Novog Travnika, Sarajeva, Srebrenika, Zenice i Žepča.

Stručna predavanja i radionica predstavljaju inicijalne aktivnosti projekta „Solfeggio u kontekstu“, čiji su pokretači dr. Senad Kazić, dr. Nerma Hodžić-Mulabegović i mr. Ena Plakalo. Cilj je ostvariti prostor u okviru kojeg će se solfeggio aktuelizirati u kontekstu nastavne prakse, nauke i umjetnosti.

Zahvaljujemo se upravi i kolektivu Glazbene škole „Katarina Kosača Kotromanić“, Žepče, na uspješnoj saradnji i gostoprimstvu.

 

*Univerzitet u Sarajevu – Muzička akademija – Centar za muzičku edukaciju

Završena realizacija projekta „Budi student Muzičke akademije jedan dan“ – (30. 03. 2023. i 04.04. 2023.)

U periodu od 16. 03. do 04. 04. 2023. godine, Centar za muzičku edukaciju Muzičke akademije UNSA realizirao je projekt „Budi student Muzičke akademije jedan dan“. Projekt se realizira u suradnji s nastavnicima, saradnicima i studentima Muzičke akademije, srednjim muzičkim/glazbenim školama iz BiH i Odjelom za Koncertnu sezonu MAS. U okviru projekta, učenici i nastavnici srednjih muzičkih/glazbenih škola imaju priliku aktivno učestvovati u nastavnom procesu, upoznati se s nastavnicima, saradnicima i studentima Muzičke akademije kao i ostvariti nova poznanstva s nastavnicima i učenicima iz Bosne i Hercegovine.

Tokom završnice projekta, realizirana 30. 03. i 04. 04. 2023, Muzičku akademiju Univerziteta u Sarajevu posjetili su učenici i nastavnici Srednje muzičke škole Zenica, Srednje muzička škole I i II stupnja, Mostar, Srednje muzičke škole Istočna Ilidža, Srednje glazbene škole Posušje i Umjetničke škole „Nusret Keskin – Braco“, Bihać. Učenici su imali priliku, uz studente Muzičke akademije, aktivno učestvovati u nastavnom procesu na predmetima: Solfeggio, Analiza muzičkog djela, Harmonija, Muzikologija, Etnomuzikologija, Harmonika, Gitara, Solo pjevanje, Flauta, Klarinet, Violina, Violončelo, Klavir, Udaraljke, Dirigovanje, Kompozicija i Saksofon. U programu dobrodošlice predstavila se studentica IV godine, Iman Jahić, klasa prof. mr. Višnja Bakalar. Za goste Muzičke akademije UNSA izvela je djelo“Étude – tableau” (Etida – slika) u a molu, op. 39 br. 2, Sergeja Rahmanjinova.

U ovogodišnjem izdanju projekta „Budi student Muzičke akademije jedan dan“ učestvovalo je 120 učenika i 30 nastavnika iz 11 srednjih muzičkih/glazbenih škola (Srednja glazbena škola Jakova Gotovca, Novi Travnik, Srednja glazbena škola „Katarina Kosača Kotromanić“, Žepče, Srednja glazbena škola Široki Brijeg, Srednja muzička škola Sarajevo, Srednja glazbena škola Ivana pl. Zajca, Mostar, Srednja glazbena škola Ljubuški, Srednja muzička škola Zenica, Srednja muzička škola I i II stupnja, Mostar, Srednja muzička škola Istočna Ilidža, Srednja glazbena škola Posušje, Umjetnička škola „Nusret Keskin – Braco“, Bihać.

 

Plan aktivnosti projekta "Budi student Muzičke akademije jedan dan" 30. 03. 2023. i 04. 04. 2023. - PDF

Galerija: Budi student MAS jedan dan

 

*Univerzitet u Sarajevu – Muzička akademija – Centar za muzičku edukaciju

Nastavak realizacije projekta „Budi student Muzičke akademije jedan dan“, četvrtak 23. 03. 2023.

Centar za muzičku edukaciju Muzičke akademije Univerziteta u Sarajevu nastavlja realizaciju projekta „Budi student Muzičke akademije jedan dan“, studijska 2022/2023. godina. Projekt se realizira u suradnji s nastavnicima, saradnicima i studentima Muzičke akademije, srednjim muzičkim/glazbenim školama iz BiH i Odjelom za Koncertnu sezonu MAS. U okviru projekta, učenici i nastavnici srednjih muzičkih/glazbenih škola imaju priliku aktivno učestvovati u nastavnom procesu, upoznati se s nastavnicima, saradnicima i studentima Muzičke akademije kao i ostvariti nova poznanstva s nastavnicima i učenicima iz Bosne i Hercegovine.

Nakon prve posjete Muzičkoj akademiji (16. 03. 2023), u okviru druge posjete koja je održana 23. 03. 2023, Muzičku akademiju Univerziteta u Sarajevu posjetili su učenici i nastavnici Srednje glazbene škole Široki Brijeg, Srednje muzičke škole Sarajevo, Srednje glazbene škole Ivana pl. Zajca, Mostar i Srednje glazbene škole Ljubuški. Učenici su imali priliku, uz studente Muzičke akademije, aktivno učestvovati u nastavnom procesu na predmetima: Solfeggio, Analiza muzičkog djela, Harmonija, Muzikologija, Etnomuzikologija, Metodika muzičke nastave, Harmonika, Gitara, Solo pjevanje, Flauta, Klarinet, Violina, Viola, Violončelo, Klavir, Horna, Udaraljke, Dirigovanje i Kompozicija.

U programu dobrodošlice, gosti Muzičke akademije imali su priliku poslušati muzičko djelo: Giacomo Puccini (1858–1924) „Donde lieta uscì“, arija Mimì iz opere „La Bohème“, III čin. Djelo su izveli: Laura Kozlinger, sopran, II ciklus studija, klasa van. prof. Vedrana Šimić; viši umj. saradnik dr. Milan Lucić, klavir.

S radošću očekujemo nove goste, učenike i nastavnike srednjih muzičkih/glazbenih škola iz BiH, a koji će Muzičku akademiju UNSA posjetiti u četvrtak, 30. 03. 2023. godine.

Dobro nam došli!

 

Plan aktivnosti projekta "Budi student Muzičke akademije jedan dan" - PDF

Galerija: Budi student MAS jedan dan - 23. 03. 2023.

 

*Univerzitet u Sarajevu – Muzička akademija – Centar za muzičku edukaciju

Realizacija projekta „Budi student Muzičke akademije jedan dan“, četvrtak 16. 03. 2023.

Centar za muzičku edukaciju Muzičke akademije Univerziteta u Sarajevu i ove godine realizira projekt „Budi student Muzičke akademije jedan dan“. Projekt se realizira u suradnji s nastavnicima, saradnicima i studentima Muzičke akademije, srednjim muzičkim/glazbenim školama iz BiH i Odjelom za Koncertnu sezonu MAS. U okviru projekta, učenici i nastavnici srednjih muzičkih/glazbenih škola imaju priliku aktivno učestvovati u nastavnom procesu, upoznati se s nastavnicima, saradnicima i studentima Muzičke akademije kao i ostvariti nova poznanstva s nastavnicima i učenicima iz Bosne i Hercegovine.

Tim povodom, Muzičku akademiju UNSA su u četvrtak, 16. 03. 2023. posjetili učenici i nastavnici Srednje glazbene škole Jakova Gotovca iz Novog Travnika i Srednje glazbene škole „Katarina Kosača Kotromanić“ iz Žepča. Učenici su imali priliku posjetiti Biblioteku i Studentsku službu, te uz studente Muzičke akademije učestvovati u nastavnom procesu na predmetima: Solfeggio, Analiza muzičkog djela, Harmonija, Muzikologija, Etnomuzikologija, Metodika muzičke nastave, Harmonika, Gitara, Solo pjevanje, Violina i Klavir.

U programu dobrodošlice predstavio se „Vozdra Sax Quartet“ kojeg čine studentice i studenti iz klase prof. mr. Lev Pupisa: Ivona Šiško, sopran saksofon, V godina, Rijad Šarić, alt saksofon, IV godina, Mirza Sijerčić, tenor saksofon, IV godina i Zoja Vuković, bariton saksofon, V godina. Za uvažene i drage goste Muzičke akademije UNSA, izveli su djelo „Rossini... Per Quattro“, Gioachino Rossini (1792–1868), arr. Gaetano Di Bacco.

 

Plan aktivnosti projekta „Budi student Muzičke akademije jedan dan“ - PDF

Galerija: Budi student MAS jedan dan

 

*Završen prvi dio aktivnosti Ciklusa kreativnih radionica „Podijelimo znanje 2022/2023“ na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu

Šesto izdanje Ciklusa kreativnih radionica „Podijelimo znanje 2022/2023“, kojeg organizira Odsjek za muzičku teoriju i pedagogiju Muzičke akademije Univerziteta u Sarajevu (MAS UNSA) u suradnji s Centrom za muzičku edukaciju MAS i Odjelom za umjetnost, umjetničkoistraživački rad, kulturu i sport UNSA, u ovoj školskoj godini realizira se u sklopu aktivnosti izbornog predmeta „Primijenjena istraživanja u oblastima muzičke teorije i muzičke pedagogije“. Cilj kreiranja i provedbe kurikuluma ovog predmeta, kojim rukovode doc. dr. Naida Hukić, doc. dr. Nerma Hodžić-Mulabegović i van. prof. dr. Amra Bosnić, institucionalizacija je istraživačkog, kritički orijentisanog, interaktivnog i kreativnog oblika obrazovanja u oblastima muzičke teorije i muzičke pedagogije, te poticanje interdisciplinarnosti. Pored realizacije aktivnosti na individualnim i grupnim projektima studenata, u zimskom semestru održan je niz predavanja eminentnih stručnjaka iz oblasti muzičke pedagogije, muzičke publicistike, sociologije umjetnosti i digitalnog marketinga, koji su studentima Muzičke akademije omogućili raznovrsne perspektive znanja o muzici i generisali nova.

Predavanje „Razvoj sarajevske pop-rock škole: hronologija djelovanja grupe Indexi“ novinara i publiciste Amira Misirlića, održano 21. 10. 2022. u okviru programa „Podijelimo znanje – Iz druge perspektive“, studentima MAS je omogućilo da obogate svoja znanja o najznačajnijem bosanskohercegovačkom pop-rock sastavu i jednoj od najboljih grupa koja je na prostoru cijele regije djelovala od 1962. do 2001. Misirlić je bio dugogodišnji novinar Oslobođenja (1986–1998), voditelj Radio-televizije Vogošća (1998–2006) i autor knjige „50 godina bosanskohercegovačkog pop-roka“ (2017, Sarajevo: Šahinpašić). Ovim predavanjem je istovremeno ukazano na interes, potrebu i važnost pokretanja diskursa i uvođenja modula o popularnoj muzici na MAS. Dojmovi su zaokruženi posjetom koncertu „Indexi i prijatelji“ 25. 10. 2022. u Domu mladih u Sarajevu posvećenom 60-toj godišnjici postojanja ove kultne sarajevske pop-rock grupe.

Na važnost saradnje sa bivšim studentima Muzičke akademije ukazuje program „Podijelimo znanje – Alumni Edition“, koji je u ovom izdanju na Muzičkoj akademiji ugostio Almu Karić, prof. i mr. Nermina Ploskića 14. 12. 2022. Na osnovu bogatog iskustva u praksi i dugogodišnjeg djelovanja u udruženju „Superar“ BiH prezentirali su temu „Superar – Muzička edukacija kao pokretač pozitivnih društvenih promjena“, ukazujući na potrebu inovativnog i kreativnog angažmana muzičkih pedagoga u bosanskohercegovačkom društvu i pozitivan utjecaj koji na taj način ostvaruju u odgojno-obrazovnom odgoju djece predškolske i školske dobi, s posebnim naglaskom na važnost ovakvog integrativnog pristupa djeci s posebnim potrebama.

Nastavak realizacije Ciklusa u okviru programa „Iz druge perspektive“ protekao je u znaku suradnje s dr. Sarinom Bakić, vanrednom profesoricom Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Sarajevu. Predavanjem „Kontroverze recepcije kulture“ dr. Bakić je predstavila svoja opsežna istraživanja u oblasti sociologije kulture i umjetnosti 21. 12. 2022. Dr. Bakić u fokusu svoga naučnog djelovanja istražuje različite fenomene masovne kulture, te suodnose umjetnosti i politike, bavi se kulturom sjećanja i različitim segmentima interkulturalnog dijaloga i međunarodnih kulturnih odnosa, što je objedinjeno i u njenoj knjizi „Kontroverze recepcije kulture“, te koautorskim knjigama „Razumijevanje društva“ i „Mirovni potencijal religija i međureligijski dijalog kao sredstvo za unapređenje političkog dijaloga u Bosni i Hercegovini“. Predavanju su prisustvovali i studenti Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Sarajevu.

Posljednje u nizu gostujućih predavanja bilo je predavanje „Social Media Marketing (SMM) i još po nešto” Zlatka Ganića, direktora digitalnih medija u marketinškoj agenciji „Fabrika“. Ganić je 11. 01. 2023. studentima MAS prezentirao „how to do tips and tricks” tradicionalnih i posebno digitalnih medija (Facebook, Instagram, TikTok). Ganić je već 12 godina profesionalno usmjeren na strategije oglašavanja na TV-u, radiju, štampi, Outdoor, Indoor, webu i društvenim mrežama, u sklopu brojnih kampanja za međunarodne organizacije, komercijalne klijente i NVO sektor (Henkel, Beko, Unilever, Citroen, Peugeot, HP, Molfix, Ulker, Sparkasse Bank, Unicredit Bank, Britanska ambasada, CRS, USAID, Save The Children, BHRI, IOM), te je bio zadužen za razvoj medijskih strategija i istraživanje medija na teritoriji Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore, Hrvatske, Njemačke, Velike Britanije i Sjedinjenih Američkih Država.

Sva predavanja Ciklusa kreativnih radionica „Podijelimo znanje“ i u drugom semestru ostaju mjesto susreta i razmjene pozitivnih ideja i iskustava, prezentacije istraživanja i primjera dobre prakse za sve zainteresirane studente Univerziteta u Sarajevu. Radionicama mogu prisustvovati uz najavu na mail adresu: podijelimoznanje@gmail.com.

Galerija: Završen prvi dio aktivnosti Ciklusa kreativnih radionica „Podijelimo znanje 2022/2023“

 

*UNIVERZITET U SARAJEVU – MUZIČKA AKADEMIJA – CENTAR ZA MUZIČKU EDUKACIJU organizira Pripremnu nastavu za polaganje kvalifikacionih ispita za upis studenata na I (prvi) ciklus studija u akademskoj 2022/23. godini

Pripremna nastava se realizira prema predmetima koji se polažu na Prijemnom ispitu, uzimajući u obzir specifičnosti prijemnog ispita za svaki odsjek.

Pripremna nastava će se odvijati u periodu od 14. 06. do 16. 06. 2022. godine. Raspored održavanja pripremne nastave biti će istaknut na web stranici Muzičke akademije u petak, 10. 06. 2022. godine. Nastava obuhvata pohađanje nastave, nastavni materijal, simulaciju prijemnog ispita.

Nastava će se odvijati individualno na glavnim predmetima zanimanja (kompozicija, dirigovanje, solo pjevanje, instrument, klavir obavezni predmet struke), te u grupama na glavnim predmetima (analiza muzičkih oblika, etnomuzikologija, harmonija, kontrapunkt, muzikologija, solfeggio, teorija muzike).

Indvidualna nastava na glavnom predmetu (kompozicija, dirigovanje, solo pjevanje, instrument, klavir obavezni predmet struke) odvijate će se individualno u navedenom periodu: svaki dan po 60 minuta; za Odsjeke kompozicija, muzička teorija i pedagogija, solo pjevanje, etnomuzikologija i muzikologija za Predmet klavir obavezni predmet struke nastava će se realizirati u trajanju od 45 minuta, a za Odsjek dirigovanje 60 minuta.

Grupna nastava na glavnom predmetu odvijat će se u grupama u navedenom periodu svaki dan po 45 minuta (analiza muzičkih oblika, harmonija, kontrapunkt, solfeggio, teorija muzike), odnosno po 60 minuta (muzikologija i etnomuzikologija).

Kandidati za sve odsjeke pohađat će pripremnu nastavu za Predmete solfeggio i teorija muzike koja će se odvijati grupno, u navedenom periodu svaki dan po 45 minuta.

Polaznici pripremne nastave mogu odabrati predmetnog nastavnika kod kojeg žele pohađati individualnu nastavu iz glavnog predmeta. Muzička akademija zadržava pravo da voditelje nastave rasporedi u skladu s trenutnim mogućnostima. Nastavu grupne nastave će izvoditi nastavnici i saradnici akademije za pojedini predmet.

Cijena pripremne nastave iznosi 250,00 KM.

Kandidati su dužni da se prijave za pohađanje pripremne nastave na način da:

1. Izvrše uplatu:

Uplatio je: Ime i prezime studenta, adresa i telefon

Svrha uplate/doznake: Pripremna nastava

Primalac/Primatelj: Depozitni račun Kantona Sarajevo

Račun primaoca/primatelja: 1411965320008475

Vrsta prihoda: 722631

Općina: 077

Budžetska organizacija: 3502019

Poziv na broj: 0000000033

2. Skeniranu uplatnicu pošalju na mail centarzamuzedu@mas.unsa.ba najkasnije do 09. 06. 2022. do 14:00 sati.

3. Na mail centarzamuzedu@mas.unsa.ba pošalju popunjen prijavni list kojeg mogu preuzeti na web stranici Muzičke akademije; poslati mailom zajedno sa skeniranom uplatnicom, najkasnije do 09. 06. 2022. do 14:00 sati.

Dodatne informacije o Odsjecima, predmetnim nastavnicima i pravilima polaganja prijemnog ispita mogu se preuzeti na web stranici Muzičke akademije Univerziteta u Sarajevu: www.mas.unsa.ba

Prijavni list za Pripremnu nastavu

 

*Završeno peto izdanje Internacionalne kreativne studentske radionice Podijelimo znanje 2021/2022 (21. i 22. april 2022.)

Peto izdanje Internacionalne kreativne studentske radionice Podijelimo znanje 2021/2022. održano je 21. i 22. aprila 2022. godine u Maloj sali Muzičke akademije Univerziteta u Sarajevu. Radionicu organizira i realizira Odsjek za muzičku teoriju i pedagogiju Muzičke akademije Univerziteta u Sarajevu, u ovom izdanju osnažen podrškom Centra za muzičku edukaciju Muzičke akademije Univerziteta u Sarajevu i Udruženja kreativne i kulturne industrije MUK. Ovogodišnjoj Radionici prisustvovalo je ukupno 40 studenata iz Hrvatske (Muzička akademija Sveučilišta u Zagrebu, Muzička akademija Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli), Srbije (Fakultet muzičke umetnosti Univerziteta umetnosti u Beogradu, Akademija umetnosti Univerziteta u Novom Sadu) i Bosne i Hercegovine (Muzička akademija Univerziteta u Sarajevu), koji su se predstavili s 22 prezentacije na 6 radnih sjednica, jednim panelom i okruglim stolom. Poučeni dvogodišnjim iskustvom pandemije Covid-19, organizatori su ovu radionicu odlučili realizirati u hibridnom obliku, pa su se radioničkim dešavanjima u Maloj sali MAS pridružili i online učesnici, njih ukupno 13. Okrugli sto Muzička umjetnost, nauka i obrazovanje u postcovid vremenu zatvorio je ovogodišnje izdanje, te sumirao teme o kojima se dva radna dana intenzivno diskutovalo.

Organizatori su u ovom izdanju ostali dosljedni ostvarenju osnovne ideje projekta Podijelimo znanje – omogućiti studentima prostor za neformalno muzičko obrazovanje, u kojem će stjecati i proširivati svoja znanja o muzici, vezati ih za srodne oblasti i promatrati ih iz različitih aspekata, te ih time potaknuti na kreativno (muzičko) mišljenje. Rekordnim brojem učesnika, te širokim i raznovrsnim dijapazonom tema u oblastima muzičke teorije, pedagogije, etno/muzikologije, kompozitorstva, te instrumentalnog i vokalnog izvođaštva, ovogodišnje je izdanje Radionice, proslavljajući mali jubilej, objedinilo iskustva svih prethodnih izdanja. Podsjetimo, projekt Podijelimo znanje započet je u školskoj 2016/17. godini kao Kreativna studentska radionica Podijelimo znanje; već od naredne školske godine poprimio je internacionalni predznak, a u svakom narednom izdanju proširivan je raznovrsnim programima prerastajući u Ciklus kreativnih radionica Podijelimo znanje, od kojih se svaka fokusira na posebno područje djelovanja, sa jasno postavljenim ciljevima i zadacima. Tako je prethodni Ciklus, upravo onaj koji je djelimično održan u vremenu pandemije u online izdanju i putem live streama, uspio ne samo okupiti studente iz Hrvatske, Srbije, Crne Gore, Ujedinjenog Kraljevstva i Bosne i Hercegovine, nego i organizirati brojna stručna predavanja u okviru programa Alumni Edition, kad smo ugostili uspješne alumniste Muzičke akademije UNSA gitaristu Boška Jovića i muzikologinju dr. Esmu Cerkovnik; program Iz druge perspektive predstavio je predavanja prof. mr. Damira Šagolja (Akademija scenskih umjetnosti) i prof. mr. Bojana Hadžihalilovića (Akademija scenskih umjetnosti), pomjerajući horizonte znanja i otvarajući prostor interdisciplinarnim istraživanjima u oblasti umjetnosti; program Studenti MAS u gostima osluškivao je zahtjeve tržišta rada, pa su tako studenti i njihovi profesori putovali u gradove Bosne i Hercegovine, prezentirali svoja istraživanja i razgovarali s kolegama iz srednjih muzičkih škola o novim vidovima suradnje i iniciranju pozitivnih promjena obrazovnog sistema; program Piano Edition organizirao je izuzetno uspješan online masterclass prof. mr. Vladimira Miloševića (Fakultet muzičke umetnosti u Beogradu) za studente Odsjeka za klavir, harfu, udaraljke i srodne instrumente Muzičke akademije u Sarajevu, te online predavanje i koncert renomiranog pijaniste i profesora MAS prof. mr. Omera Blentića.

Istraživački proces kroz koji studenti pod okriljem projekta prolaze – od inicijalne prijave na javni poziv do konačne realizacije istraživanja u formi kratkih prezentacija – mentoriraju njihovi profesori, ovisno o oblasti interesa. Međutim, važno je napomenuti da su studenti MAS u okviru projekta angažovani ne samo na razradi svojih tema, nego i cjelokupnog procesa osmišljavanja, organizacije i realizacije sadržaja Radionice, proširujući tako područje svojih stručnih kompetencija. Stoga organizacioni tim Radionice pored voditeljica projekta, profesorica Odsjeka za muzičku teoriju i pedagogiju MAS doc. dr. Nerme Hodžić Mulabegović, doc. dr. Naide Hukić i van. prof. dr. Amre Bosnić, te uz pomoć saradnice v. ass. mr. Ene Plakalo i mr. Mirze Kovača, čine mahom studenti Muzičke akademije na čelu s koordinatoricom Radionice Silvanom Jakupović Bečei. Umjetnički kontekst Radionice potcrtao je kvartet saksofona (Ivona Šiško, Zoja Vuković, Mirza Sijerčić, Rijad Šarić), koji je djelom Guillerma Laga Ciudades (stavci Sarajevo, Montevideo) svečano otvorio Radionicu.

Internacionalnu kreativnu studentsku radionicu Podijelimo znanje 2021/2022. podržali su dekan Muzičke akademije u Sarajevu prof. mr. Ališer Sijarić, Odjel za umjetnost, umjetničkoistraživački rad, kulturu i sport Univerziteta u Sarajevu na čelu s prorektoricom prof. dr. Tamarom Karača Beljak, te Asocijacija studenata Muzičke akademije Univerziteta u Sarajevu predvođena Marinom Repanićem.

Galerija: Kliknuti ovdje

 

*Audicija za učešće na Muzičkom kampu za mlade virtuoze

Pozivamo učenike i učenice osnovnih (5. i 6. razred) i srednjih (1. do 4. razred) muzičkih/glazbenih škola iz BiH da se prijave i učestvuju na Audiciji za Muzički kamp za mlade virtuoze. Projekat vodi Univerzitet u Sarajevu – Centar za muzičku edukaciju Muzičke akademije i Odsjek za gudačke instrumente i gitaru – Smjer violina (van. prof. dr. YeonJu Jeong, MAS, mr. Fuad Šetić, MAS), u suradnji s Univerzitetom u Sarajevu – Odjel za umjetnost, umjetničkoistraživački rad, kulturu i sport.

Detaljnije informacije su u prilogu:

Poziv za audiciju Muzički kamp za mlade virtuoze

Prijavni obrazac

 

Obavijest za pripremnu nastavu za prijemni ispit na II ciklus studija za školsku 2020/2021. godinu

S obzirom na postojeću situaciju sa pandemijom COVID-19, pripremna nastava za prijemni ispit za II ciklus studija za školsku 2020/2021. godinu se neće održati. Kandidati zainteresirani za izlazak na prijemni ispit mogu se mailom javiti predmetnim nastavnicima. E-mail adrese nastavnika nalaze se na linku: http://www.mas.unsa.ba/nastavnici-i-saradnici.

Informacije o obimu i sadržaju prijemnog ispita nalaze se na linku: http://mas.unsa.ba/vijesti/konkurs-za-upis-studenata-u-prvu-godinu-i-i-ii-ciklusa-studija-u-studijskoj-20202021-godini

 

Najava predavanja/radionice "Dizajn i konstrukcija savremene profesionalne harmonike. Osnove popravke i štimanja." (12. 2. 2020.)

Centar za muzičku edukaciju u saradnji s Odsjekom za duvačke instrumente i harmoniku, Smjer harmonika, najavljuje realizaciju predavanja / radionice: Dizajn i konstrukcija savremene profesionalne harmonike. Osnove popravke i štimanja. Predavač / voditelj radionice je VIKTOR MELNYK.

Viktor Melnyk rođen je u Ukrajini 1963. godine. Diplomirao je na Nacionalnoj muzičkoj akademiji "P. I. Čajkovski" u Kijevu, harmonika dugmetara (bayan), u klasi profesora Dmitry Alexeyeva. Već tijekom studija na Akademiji marljivo se usavršavao u popravci i ugađanju harmonika, u tvornici muzike u Žitomiru (Ukrajina). Nakon završetka akademije, do 1996. godine radio je na Odjelu za narodne instrumente na istoj akademiji. Melnykovo majstorstvo dobro je poznato u zemlji i inostranstvu. Istaknuti bayanski izvođači iz Njemačke, Austrije, Francuske, Danske, Rusije, kao što su profesori E. Moser, A. Melichar, M. Bonney, J. Crabb, G. Draugsvoll,  V. Semyonov, Melnyku su povjerili popravku njihove lične harmonike. Koristeći stečeno iskustvo, duboko profesionalno znanje i visoke kvalifikacija, Viktor Melnyk je napravio novi bayan s naprednim zvučnim i tehničkim mogućnostima. Melnyk često održava predavanja i seminare na Muzičkim akademijama u Evropi: Danska (Kraljevski konzervatorij u Kopenhagenu), Austrija (Bruckner privatno sveučilište u Linzu), Njemačka (Muzikhohshule u Hanoveru). Kao savjetnika, angažirali su ga svjetski poznati proizvođači, Hohner (Njemačka), Pigini (Italija) i Jupiter (Rusija). Nastupa kao solista, sa suprugom u duetu harmonika Melnyk i kao član kvarteta harmonika Consonance. Kao dvojac Melnyk osvojili su nekoliko međunarodnih nagrada na takmičenjima harmonikaša, te ostvarili mnogo nastupa na međunarodnim festivalima i koncertima.

Predavanje / radionica će se održati 12. 02. 2020. godine, od 15:00h, na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu. Kotizacija za učesnike/ce iznosi 20,00 KM. Uplatu je potrebno izvršiti do 10. 02. 2020. godine.

Za dodatne informacije o uplati molimo da se obratite na mail adresu šefice Centra za muzičku edukaciju: nerma.hodzic-mulabegovic@mas.unsa.ba

NAJAVA PREDAVANJA

 

Promocija nosača zvuka "Uspavanke iz Bosne i Hercegovine" – terenski snimci iz serijala emisija BH radija 1 "Selu u pohode" (11. 12. 2019.)

U srijedu, 11. 12. 2019. godine, na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu će se održati promocija nosača zvuka Uspavanke iz Bosne i Hercegovine – terenski snimci iz serijala emisija BH radija 1 Selu u pohode. Publikacija je nastala u sklopu projekta Dijalog za budućnost, koji implementiraju UNDP, UNICEF i UNESCO u partnerstvu sa Predsjedništvom Bosne i Hercegovine. Projekat Dijalog za budućnost se finansira sredstvima Ureda Ujedinjenih nacija za podršku izgradnji mira / Fonda za izgradnju mira (PBF).

Ovaj materijal realiziran je povodom 15 godina emitovanja pomenutog radijskog serijala. Promocija se realizira uz podršku Muzičke akademije Univerziteta u Sarajevu, Odsjeka za muzikologiju i etnomuzikologiju i Centra za muzičku edukaciju Muzičke akademije Univerziteta u Sarajevu.

Dobro došli!

POZIVNICA

 

OBAVIJEST – WORKSHOP ZA UČENIKE I STUDENTE VIOLINE

Odsjek za gudačke instrumente – Violina, u suradnji sa Centrom za muzičku edukaciju organizira workshop za učenike i studente violine. Voditelj workshopa je prof. David Kamhi. Workshop će se održati na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu i Osnovnoj muzičkoj školi Mladen Pozajić, u periodu od 18. 11. do 20. 11. 2019. godine. Dobro došli!

WORKSHOP: PLAN ODRŽAVANJA

 

POZIV NA PREDAVANJA ISTAKNUTIH DIRIGENATA HORA BEČKIH DJEČAKA I SUPERARA (11. 6. 2019.)

Muzička akademija i Centar za muzičku edukaciju Muzičke akademije Univerziteta u Sarajevu u saradnji sa Udruženjem “Superar u BiH” organizuju stručnu edukaciju nastavnika/profesora muzičke/glazbene kulture osnovnih općeobrazovnih škola, gimnazija i specijalnih škola iz Kantona Sarajevo, nastavnike/profesore skupnog muziciranja – hor i orkestar osnovnih i srednjih muzičkih/glazbenih škola.

Stručna edukacija održat će se u utorak 11. 6. 2019. godine na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu. Pozivamo Vas da navedenog dana prisustvujete interaktivnom edukativnom programu sa sljedećim temama i rasporedom:

14:00 "Music for social change - the spirit of Superar"

Predavač: Andy Icochea Icochea, muzički direktor Superar International

15:00 Pauza

15:30 "From Roots to Revolution in Music education“

Predavač: Gerald Wirth, predsjednik i umjetnički direktor Hora bečkih dječaka

Očekujemo Vas sa velikim zadovoljstvom i nadamo se uspješnom radu!

Dobro došli!

 

OBAVIJEST – MASTERCLASS IZ SOLO PJEVANJA (8. 3. 2019.)

Centar za muzičku edukaciju u saradnji sa Odsjekom za solo pjevanje organizuje masterclass iz solo pjevanja!

Masterclass će održati prof. Berislav Jerković sa Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku, u petak 8. 3. 2019. godine, od 15:00 - 17:30 sati. Masterclass će se održati u Maloj sali Muzičke akademije Univerziteta u Sarajevu.

Isti dan, studenti solo pjevanja sa Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku će održati koncert u Bošnjačkom institutu – Fondaciji Adila Zulfikarpašića, sa početkom u 19 sati.

Ulaz na koncert je slobodan.

Dobro došli!

 

OBAVIJEST O XIII. DANU OTVORENIH VRATA MUZIČKE AKADEMIJE (27. 3. 2019.) 

Obavještavamo Vas da ćemo za učenike i nastavnike srednjih muzičkih/glazbenih škola iz FBiH organizirati XII. DAN OTVORENIH VRATA MUZIČKE AKADEMIJE, u srijedu, 27.3.2019. godine.
Pozivamo Vas da navedenog dana posjetite Muzičku akademiju, posebno učenike zainteresirane za nastavak školovanja na Muzičkoj akademiji i njihove nastavnike. Planiramo susrete nastavnika i studenata Akademije sa zainteresovanim učenicima i nastavnicima za predmete: kompozicija, dirigovanje, solo pjevanje, klavir, udaraljke, violina, viola, violončelo, gitara, klarinet, flauta, truba,  harmonika, muzikologija, etnomuzikologija, solfeggio, harmonija, kontrapunkt i analiza muzičkih oblika. Ukoliko postoje kandidati zainteresirani za neki instrument ili predmet izvan ponuđenog spiska molimo da nas kontaktirate radi dogovora.
Vaš dolazak očekujemo do 10.00 sati. Planiramo da se sve aktivnosti završe oko 15.00 sati istog dana. Za sve goste planiramo malo osvježenje.
Molimo da nam na fax 033/444-896 ili na e-mail centarzamuzedu@mas.unsa.ba obavezno što prije pošaljete potvrdu Vašeg dolaska, tj. za koje predmete i instrumente ste zainteresovani, broj učenika i nastavnika i iz koje škole dolazite radi lakše organizacije.

 

Masterclass prof. Srđana Paunovića (15.12.2017.) 

Muzička akademija Univerziteta u Sarajevu i Centar za muzičku edukaciju Muzičke akademije organizovat će edukativni program - masterclass za profesore i učenike osnovnih muzičkih škola, Srednje muzičke škole Kantona Sarajevo i studente Muzičke akademije. Masterclass će održati prof. Srđan Paunović, u petak 15. 12. 2017. godine na Muzičkoj akademiji u Sarajevu od 10.00-16.00 sati. 

Satnica masterclassa je sljedeća: 


10.00-11.30 grupni čas/predavanja sa đacima i nastavnicima osnovnih škola
12.30-16.00 individualni časovi sa nastavnicima, đacima srednje škole i studentima MAS 

 

FESTIVALI

Pod okriljem Koncertne sezone realiziraju se i festivali Majske Muzičke Svečanosti, Sonemus Fest, Sarajevo International Guitar Festival. Majske Muzičke Svečanosti Sarajevo International Guitar Festival Sonemus Fest

KONCERTI

Kroz različite forme koncerata (koncerti ansambala, cjelovečernji recitali, koncerti mješovitog karaktera) prezentiraju se svi Odsjeci akademije, te njena bogata umjetnička i koncertna aktivnost. Koncertna sezona