Predstavljen program 18. izdanja festivala Majske muzičke svečanosti

Na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu danas je održana konferencija za medije povodom otvaranja 18. izdanja festivala Majske muzičke svečanosti koji se održava od 13. maja do 18. juna 2025. godine u znaku obilježavanja 70 godina osnivanja i kontinuiranog rada Muzičke akademije Univerziteta u Sarajevu. Predstavnicima medija obratili su se prof. mr. Ališer Sijarić (dekan Muzičke akademije UNSA), prof. mr. Dragan Opančić (prodekan za koncertnu djelatnost Muzičke akademije UNSA) i Aida Adžović (koordinatorica festivala i koncertne djelatnosti Muzičke akademije UNSA).

Dekan Sijarić je istakao kako je 18. izdanje Majskih muzičkih svečanosti u godini kada se obilježava 70. godišnjica osnutka ove najstarije muzičke, a ujedno i umjetničke visokoškolske ustanove u Bosni i Hercegovini, na izvjestan način proslava rezultata prethodnih, ali i postignuća današnjih generacija nastavnika i studenata kroz sve aspekte djelovanja Muzičke akademije. Osim njene primarno obrazovne uloge, naglasio je izuzetan društveni značaj ove institucije kao važnog promotora muzičke produkcije koja na godišnjem nivou kroz redovnu koncertnu sezonu priređuje oko 50 koncerata, što je, uz Sarajevsku filharmoniju, čini najznačajnijim generatorom umjetničke muzike u BiH.

Osvrnuo se i na početke djelovanja Muzičke akademije, ustanove koja u kontinuitetu djeluje od 1955. godine kao prva institucija u Bosni i Hercegovini koja je omogućila obrazovanje (do danas) četiri generacija domaćih izvođača, kompozitora, muzikologa, teoretičara muzike i muzičkih pedagoga koji su sedam decenija rasadnici muzičke kulture u Bosni i Hercegovini s obzirom na to da alumni MAS održavaju ostale muzičke institucije u državi, kao što je Sarajevska filharmonija ili Opera Narodnog pozorišta Sarajevo. Osim toga, s ponosom je naglasio da su neki od nekadašnjih studenata Muzičke akademije izgradili izuzetne karijere i diljem svijeta. Zaključio je da će razvoj i postignuća Muzičke akademije kroz proteklih sedam decenija biti centralna okosnica koncerta zatvaranja festivala koji će biti upriličen 18. juna 2025. godine u Zemaljskom muzeju BiH, kada će nastupiti Hor i Orkestar MAS.

Na kraju se osvrnuo i na negativne okolnosti u kojima Muzička akademija UNSA djeluje od svog osnivanja, podsjetivši da je ova ustanova od 1955. smještena u privremeni smještaj u kojem uposlenici i studenti MAS djeluju i danas:

„Mi smo ponosni na ono što smo uspjeli da ostvarimo, ali već odavno je bilo vrijeme da se krene dalje, za šta je novi prostor Muzičke akademije UNSA imperativ jer bez toga ne postoje uslovi da ova institucija nastavi dalji razvoj koji će omogućiti novim generacijama bosanskohercegovačkih muzičara da i u budućnosti predstavljaju naš glas – kulturološki otisak koji naša muzika ostavlja – a onima koji o tome odlučuju treba reći da kulture koje ostanu bez glasa umiru u tišini“, naglasio je Sijarić.

Prodekan Opančić se prisjetio početaka festivala Majske muzičke svečanosti, koji je osnovan 2008. godine na inicijativu tadašnjeg dekana prof. dr. Ivana Čavlovića s ciljem produkcije vrhunskih umjetničkih događaja i javnog predstavljanja rada nastavnika, saradnika i studenata Muzičke akademije. Naglasio je da je festival danas prerastao u respektabilnu tačku susreta izuzetnih domaćih i umjetnika internacionalnog renomea. Istakao je da ovogodišnje izdanje uključuje 15 koncerata koji će se održati na omiljenim gradskim lokacijama: Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu, Galeriji Bosanskog kulturnog centra KS, Gradskoj vijećnici Sarajevo, Umjetničkoj galeriji BiH, Zemaljskom muzeju BiH, crkvi sv. Ante na Bistriku i u Narodnom pozorištu Sarajevo.

Koordinatorica festivala Aida Adžović detaljnije je predstavila program 18. Majskih muzičkih svečanosti. Navela je da će festival otvoriti Edin Karamazov, jedan od najautentičnijih i najrespektabilnijih gitarista i lutnjista današnjice koji će nastupiti u utorak, 13. maja 2025. godine u 19.30 u Gradskoj vijećnici Sarajevo.

Nakon svečanog otvaranja, slijede solistički recitali niza muzičara internacionalnog renomea. U četvrtak, 15. maja, pred sarajevskom publikom predstavit će se sopranistica Cristina Bayón i gitarist Jesús Pineda, španski duo posvećen istraživanju, adaptiranju i proširivanju postojećeg repertoara za glas i gitaru. Dva dana kasnije, 17. maja, eminentni violinist Leonid Sorokow i pijanist Ruben Dalibaltayan će upriličiti koncert posvećen prof. Osmanu-Faruku Sijariću (1942-2021), cijenjenom profesoru i dugogodišnjem dekanu Muzičke akademije Univerziteta u Sarajevu. Festival će 12. juna ugostiti još jedan duo - kontraalitisticu Judit Rajk i pijanistu Lászla Borbélyja čija su imena već dugi niz godina sinonim su za izvođačku izvrsnost na mađarskoj sceni umjetničke muzike.

Značajno je spomenuti i niz recitala muzičara mlađe generacije, sadašnjih studenata i alumnija Muzičke akademije, koji su kroz svoju umjetničku aktivnost, a neki i kao nastavni kadar, ostali blisko vezani za ovu instituciju. Pijanističke recitale održat će Zlatan Božuta (20. maj) i Josipa Bošnjak (22. maj), dok će samostalni koncert imati i perkusionist Dario Kos (27. maj). Na festivalu će nastupiti i sopranistica Idna Muminović i bariton Tomislav Perić, uz klavirsku pratnju Milana Lucića (2. juna), te akordeonisti Hazim Mehmedić i Damir Vreva (16. juni).

Program će uključiti i koncertno predstavljanje trećeg izdanja edukativno-umjetničkog projekta “Vozdra SAX” koji su 2023. inicirali alumni Smjera za saksofon MAS sa svojim profesorom i istaknutim saksofonistom Levom Pupisom s ciljem poticanja razvoja i promocije saksofona i muzike za saksofon u Bosni i Hercegovini, te saksofonista svih uzrasta i njihovo povezivanje (30. maj).

Majske muzičke svečanosti redovno predstavljaju rad studenata Muzičke akademije UNSA, kao i akademskih ansambala, pa će ove godine kao dio festivalskog programa nastupiti ansambl Etnoakademik, koji će izvesti reprezentativne primjere bosanskohercegovačke tradicijske muzičke prakse (23. maj), a najavljen je i zajednički koncert studenata različitih umjetničkih odsjeka MAS (28. maj). Nastavnice i studentice Odsjeka za gudačke instrumente i gitaru i duvačke instrumente i harmoniku upriličit će koncert posvećen Sofiji Gubaidulini (1931-2025), jednoj od najznačajnijih kompozitorica zapadnoevropske muzičke scene našeg doba (10. juni).

Značajnu obljetnicu Muzička akademija će obilježiti koncertom koji se redovno realizira u saradnji sa Sarajevskom filharmonijom kao višedecenijskom partnerskom institucijom (13. juni), a zatim i centralnom proslavom 70 godina Muzičke akademije – koncertom hora i okrestra MAS koji će pod vodstvom dirigenta Emira Mejremića zaokružiti Majske muzičke svečanosti (18. juni)

Programska knjižica 18. Majskih muzičkih svečanosti dostupna je na zvaničnoj web stranici Muzičke akademije UNSA, a sve informacije o programu će biti redovno ažurirane na društvenim mrežama ove institucije.

 

Foto: Vanja Čerimagić

Adresa dogadjaja: 
Univerzitet u Sarajevu - Muzička akademija
Galerija: 

FESTIVALI

Pod okriljem Koncertne sezone realiziraju se i festivali Majske Muzičke Svečanosti, Sonemus Fest, Sarajevo International Guitar Festival. Majske Muzičke Svečanosti Sarajevo International Guitar Festival Sonemus Fest

KONCERTI

Kroz različite forme koncerata (koncerti ansambala, cjelovečernji recitali, koncerti mješovitog karaktera) prezentiraju se svi Odsjeci akademije, te njena bogata umjetnička i koncertna aktivnost. Koncertna sezona