
Proslava 70 godina od osnivanja i kontinuiranog rada Muzičke akademije Univerziteta u Sarajevu povod je za prisjećanje na generacije prethodnika i njihov angažman utkan u rast ove najstarije muzičke visokoškolske ustanove u Bosni i Hercegovini - od pionirskih uspjeha osnivača do nastavnika koji su iznjedrili breme i očuvali plamen baklje umjetničke i društvene relevantnosti i odgovornosti i u najtežim danima. Neizmjeran doprinos u razvoju ove institucije na infrastrukturnom i kadrovskom planu imao je prof. Osman-Faruk Sijarić (1942–2021), uvaženi violinist, profesor i višegodišnji dekan Muzičke akademije Univerziteta u Sarajevu koji je odigrao ključnu ulogu u opstanku i održavanju kontinuiteta rada institucije u ratnim godinama (1992-1995), te bio jedan od nosilaca njene obnove i prosperiteta u poslijeratnom periodu.
Na dan rođenja prof. Osmana-Faruka Sijarića, u subotu, 17. maja 2025. godine, u 19:00 na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu u okviru 18. Majskih muzičkih svečanosti bit će priređen memorijalni koncert na kojem će nastupiti eminentni umjetnici, violinist Leonid Sorokow i pijanist Ruben Dalibaltayan koji će ovim povodom izvesti Sonatu za violinu i klavir K. 454 u B duru W. A. Mozarta, Sonatu za violinu i klavir op. 108 u d molu J. Brahmsa i Sonatu za violinu i klavir u A duru C. Francka.
Leonid Sorokow (1954, Sankt Peterburg), violina. Violinu je počeo učiti s pet godina u muzičkoj školi u rodnom Sankt Peterburgu. Posebnu muzičku školu (gimnaziju) Konzervatorija u Sankt Peterburgu završio je u klasi prof. A. Knaifela 1973. godine. Studirao je na Konzervatoriju u Moskvi kod prof. J. Jankeleviča i prof. E. Čugajeve, gdje je diplomirao 1978. godine. Postdiplomski studij (majstorska klasa) završio je 1981. kod prof. Valerija Klimova.
Tokom školovanja osvajao je prva mjesta na različitim takmičenjima u Rusiji. Pobjednik je međunarodnog takmičenja u Montrealu za 1979. godinu, a 1981. dobio je drugu nagradu na Paganini takmičenju u Genovi. Od 1979. redovno nastupa kao solist u Rusiji, Njemačkoj, Italiji, Mađarskoj, Finskoj i drugim evropskim zemljama. Od 1986. do 1991. godine kao prvi koncert-majstor i solist Moskovskih solista pod vodstvom J. Bashmeta koncertira širom svijeta i nastupa u prestižnim koncertnim dvoranama kao što su Carnegie Hall u New Yorku, Barbican i Queen Elizabeth Hall u Londonu, Sydney Opera House, Melbourne Opera House, Santory Hall u Tokiju, Musikverein u Beču, Concertgebouw u Amsterdamu, Berlinska filharmonija, Kölnska filharmonija, Salle Pleyel i Theatre des Champs Elysees u Parizu, Herkules-Saal u Minhenu i dvorana Verdi u Milanu. U tom periodu snima gramofonske ploče za izdavačku kuću RCA Victor.
Nakon preseljenja ansambla u Francusku 1992. godine, postaje umjetnički voditelj Moskovskih solista Montpellier. Naredne četiri godine nastupao je na poziciji drugog koncert-majstora ansambla New European Strings pod vodstvom D. Sitkovetzkog.
Od 1993. zaposlen je kao nastavnik violine na Muzičkoj akademiji u Beču. Svirao je kamerne koncerte sa D. Sitkovetzkim, O. Kaganom, N. Gutmanom, J. Bashmetom, D. Geringasom, K. Kashkashianom i dr. Od 1996. do 2007. bio je član ansambla Wiener Mozart Trio s kojim je održao nekoliko evorpskih i azijskih turneja i snimio dva CD izdanja s djelima Beethovena i Smetane kod Koch Discover. Albumi su naišli na afirmativne kritike i u časopisima Classic CD London i The Daily Telegraph ocijenjeni su kao iznimni.
Od 2001. radi kao vanredni, a od 2002. kao redovini profesor violine na Muzičkoj akademiji Sveučilišta u Zagrebu. Njegovi studenti osvajali su brojne nagrade na različitim državnim i međunarodnim takmičenjima. Suosnivač je i član ansambla Amadeus Trio Zagreb koji je od 2009. održao niz koncerata u Hrvatskoj, Sloveniji i Austriji.
Ruben Dalibaltayan (1973, Erevan), klavir. Renomirani pijanist i redovni profesor klavira na Muzičkoj akademiji Sveučilišta u Zagrebu i Muzičkoj akademiji u Ljubljani. Angažovan je i kao gostujući profesor na majstorskim kursevima na Međunarodnoj muzičkoj akademiji u Liechtensteinu, Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu, te Talent Music Master Courses u Bresciji. Predsjednik je Hrvatskog društva Aleksandar Skrjabin i umjetnički direktor Međunarodnog pijanističkog natjecanja u Radovljici u Sloveniji.
Studirao je na Državnom konzervatoriju Komitas u Erevanu, Ruskoj muzičkoj akademiji Gnjesin i na Državnom konzervatoriju P. I. Čajkovski u Moskvi kod profesora Anahit Šahbazjan, Arthura Berngardta i Valerija Kastelskog. Na njegov profesionalni razvoj značajno su utjecali brojni izvanredni umjetnici poput Borisa Berlina, Lazara Bermana i Alexisa Weissenberga. Pobjednik je međunarodnih pijanističkih natjecanja u Armeniji, Kini, Hrvatskoj i Italiji. Održao je niz zapaženih recitala od internacionalnog značaja, ostvario saradnju s uglednim simfonijskim orkestrima, te nastupao kao član različitih kamernih sastava kao što su zagrebački Trio Amadeus i klavirski duo koji je osnovao sa suprugom Julijom Gubajdullinom.
Dalibaltayan je odgojio generacije mladih pijanista koji su osvojili brojne nagrade na najuglednijim svjetskim takmičenjima, uključujući Ferruccio Busoni, Queen Elizabeth, Robert Schumann i Međunarodno takmičenje za mlade pijaniste u Ettlingenu, a neki od njih, poput Ivana Krpana i Aljoše Jurinića, izgradili su zavidnu karijeru, etablirajući se na međunarodnoj umjetničkoj sceni. Dio Dalibaltayanovog pedagoškog rada podrazumijeva i kontinuirano održavanje majstorskih radionica u Hrvatskoj i inostranstvu. Sa suprugom Julijom Gubajdullinom 2005. godine osnovao je Ljetnu pijanističku školu u Makarskoj koja je prerasla u jedno od najistaknutijih regionalnih događaja za mlade pijaniste.
Posebnu pažnju posvećuje promociji djela armenskih kompozitora, čija je osebujna muzika neraskidivo povezana s historijom i kulturom njihove domovine. Krajem 2020 objavio je nosač zvuka KRUNK – Armenska klasična klavirska glazba, a 2016. snimio je cjelokupni klavirski opus hrvatskog kompozitora Blagoja Berse i objavio dvostruki CD za koji je odlikovan Nagradom Vladimir Nazor, najvišim priznanjem Ministarstva kulture Republike Hrvatske.
___
Osman-Faruk Sijarić, rođen je 17.05.1942. godine u Mostaru, od oca Ćamila i majke Sabine. Nižu i srednju muzičku školu, a zatim i Muzičku akademiju, u klasi K. Hauzera, završio je u Sarajevu. Postdiplomski studij violine pohađao je na Muzičkoj akademiji u Ljubljani, a nastavio ga na Državnom konzervatoriju u Moskvi na katedri D. Oistrakha. Nakon dvije godine specijalizacije kod G. Barinove, u Moskvi 1972. završava i magistarski studij u klasi P. A. Bondarenka.
Po povratku iz Rusije, Faruk Sijarić najprije radi na Srednjoj muzičkoj školi, a od 1974. godine na Muzičkoj akademiji u Sarajevu u kojoj djeluje u svim zvanjima od asistenta do redovnog profesora i odlazi u mirovinu 2012. godine.
Kroz svoju pedagošku djelatnost odgojio je generacije koncertno aktivnih violinista, a i sam je kao plodan reproduktivni umjetnik koncertirao u Evropi (Austrija, Bugarska, Češka, Danska, Francuska, Gruzija, Njemačka, Slovačka, Švedska, Ukrajina, Turska te u svim značajnijim gradovima u zemljama nastalim na području bivše Jugoslavije) i SAD. Kao gostujući profesor Faruk Sijarić je držao majstorske kurseve u SAD, Švedskoj i Austriji, a bio je i član žirija na renomiranim međunarodnim violinističkim takmičenjima u Austriji (Fritz Kreisler), Mađarskoj (Karl Flesh) i Švedskoj.
Funkciju dekana Muzičke akademije vršio je od 1987. do 2003. godine, te prorektora Univerziteta u Sarajevu u periodu 1994-1995. i 1996-1997. godine. Djelatnost Faruka Sijarića u ulozi dekana Muzičke akademije u opsjednutom Sarajevu imala je presudnu ulogu za opstanak institucije u najtežim danima njenog postojanja. Svakodnevno prisutan na Akademiji, borio se da ona ne prekine svoj rad i da njeni nastavnici i studenti imaju uslove za kontinuirano djelovanje. U ratnim godinama je svojim umjetničkim i dekanskim angažmanom, a onda i kao inicijator ponovnog pokretanja rada Sarajevske filharmonije, dao krucijalni doprinos danas globalno prepoznatom fenomenu muzičkog života Sarajeva pod opsadom tokom koje je održano preko 2000 koncerata.
U znak zahvalnosti Muzička akademija svake godine organizira koncert posvećen Osmanu-Faruku Sijariću i cijeloj generaciji nastavnika, koji su pod njegovim vodstvom svojom hrabrošću, požrtvovanjem i posvećenošću uspjeli da sačuvaju Muzičku akademiju u najtežem periodu njenog postojanja (1992-1995).
Više informacija o koncertu i festivalskom programu dostupno je na zvaničnoj web stranici i društvenim mrežama Muzičke akademije Univerziteta u Sarajevu.