
U znaku obilježavanja 70 godina osnivanja i kontinuiranog rada, Muzička akademija Univerziteta najavljuje “grand finale” slavljeničke godine – osamnaesto izdanje internacionalnog festivala Majske muzičke svečanosti koje će, kao tačka susreta respektabilnih bosanskohercegovačkih i internacionalnih izvođača i mladih muzičara s karijerama u usponu, u svečanom ozračju ponovo biti refleksija akademskog i umjetničkog rada, ali i međunarodne aktivnosti ove najstarije muzičke visokoškolske ustanove u Bosni i Hercegovini.
Ovogodišnje slavljeničko izdanje donosi 15 koncerata solističke, kamerne, horske i orkestarske muzike, koji će se održati od 13. maja do 18. juna na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu, u Galeriji Bosanskog kulturnog centra KS, Gradskoj vijećnici Sarajevo, Umjetničkoj galeriji BiH, Zemaljskom muzeju BiH, crkvi sv. Ante na Bistriku i u Narodnom pozorištu Sarajevo.
Festival će otvoriti Edin Karamazov, jedan od najautentičnijih i najrespektabilnijih gitarista i lutnjista današnjice, poznat po svojoj interpretacijskoj preciznosti i jedinstvenom pristupu repertoaru, istraživačkom duhu i tehničkoj superiornosti, te želji za pomicanjem granica interpretacije. Ovaj umjetnik svjetskog glasa nastupit će u utorak, 13. maja 2025. godine u 19.30 u Gradskoj vijećnici Sarajevo.
Nakon svečanog otvaranja, slijede solistički recitali niza muzičara internacionalnog renomea. U četvrtak, 15. maja, pred sarajevskom publikom predstavit će se sopranistica Cristina Bayón i gitarist Jesús Pineda, španski duo posvećen istraživanju, adaptiranju i proširivanju postojećeg repertoara za glas i gitaru. Dva dana kasnije, 17. maja, eminentni violinist Leonid Sorokow i pijanist Ruben Dalibaltayan će upriličiti koncert posvećen prof. Osmanu-Faruku Sijariću (1942-2021), cijenjenom profesoru i dugogodišnjem dekanu Muzičke akademije Univerziteta u Sarajevu. Festival će 12. juna ugostiti još jedan duo - kontraalitisticu Judit Rajk i pijanistu Lászla Borbélyja čija su imena već dugi niz godina sinonim za izvođačku izvrsnost na mađarskoj sceni umjetničke muzike, koji će izvesti djelo Nursery (with a Shout) mađarskog kompozitora Marcella Dargaya kao savremeno umjetničko i društveno čitanje ciklusa Dječija soba Modesta Musorgskog.
Značajno je spomenuti i niz recitala muzičara mlađe generacije, sadašnjih studenata i alumnija Muzičke akademije, koji su kroz svoju umjetničku aktivnost, a neki i kao nastavni kadar, ostali blisko vezani za ovu instituciju. Pijanističke recitale održat će Zlatan Božuta (20. maj) i Josipa Bošnjak (22. maj), dok će samostalni koncert imati i perkusionist Dario Kos (27. maj). Na festivalu će nastupiti i sopranistica Idna Muminović i bariton Tomislav Perić, uz klavirsku pratnju Milana Lucića (2. juna), te akordeonisti Hazim Mehmedić i Damir Vreva (16. juni).
Program će uključiti i koncertno predstavljanje trećeg izdanja edukativno-umjetničkog projekta “Vozdra SAX” koji su 2023. inicirali alumni Smjera za saksofon MAS sa svojim profesorom i istaknutim saksofonistom Levom Pupisom s ciljem poticanja razvoja i promocije saksofona i muzike za saksofon u Bosni i Hercegovini, te saksofonista svih uzrasta i njihovo povezivanje (30. maj).
Majske muzičke svečanosti redovno predstavljaju rad studenata Muzičke akademije UNSA, kao i akademskih ansambala, pa će ove godine kao dio festivalskog programa nastupiti ansambl Etnoakademik, koji će izvesti reprezentativne primjere bosanskohercegovačke tradicijske muzičke prakse (23. maj), a najavljen je i zajednički koncert studenata različitih umjetničkih odsjeka MAS (28. maj). Nastavnice i studentice Odsjeka za gudačke instrumente i gitaru i duvačke instrumente i harmoniku upriličit će koncert posvećen Sofiji Gubaidulini (1931-2025), jednoj od najznačajnijih kompozitorica zapadnoevropske muzičke scene našeg doba (10. juni).
Značajnu obljetnicu Muzička akademija će obilježiti koncertom koji se redovno realizira u saradnji sa Sarajevskom filharmonijom kao višedecenijskom parterskom institucijom (13. juni), a zatim i centralnom proslavom 70 godina Muzičke akademije – koncertom hora i okrestra MAS koji će pod vodstvom dirigenta Emira Mejremića zaokružiti Majske muzičke svečanosti (18. juni).
Ovogodišnje festivalsko izdanje Muzička akademija Univerziteta u Sarajevu organizira u saradnji sa udruženjem Ključ, a uz podršku Federalnog ministarstva kulture i sporta, Ministarstva civilnih poslova Bosne i Hercegovine, Ministarstva kulture i sporta Kantona Sarajevo i Fondacije za muzičke, scenske i likovne umjetnosti.
Sve programe Majskih muzičkih svečanosti publici poklanjamo besplatno, a dodatne informacije o svakom pojedinačnom događaju bit će dostupne na web stranici: www.mas.unsa.ba.
Osamnaeste Majske muzičke svečanosti istovremeno su proslava i sublimacija sedam decenija našeg postepenog, ali kontinuiranog infrastrukturnog, kadrovskog i umjetničkog rasta. Osvrćući se na korake u neizvjesnosti dugog hodnika vremena – smjenu različitih društvenih poticaja, ali i egzistencijalnih izazova, te stalnu razapetost između krajnosti perioda opšteg prosperiteta i totalnog loma i destrukcije - sjećamo se generacija naših prethodnika i njihovih doprinosa, od pionirskih uspjeha osnivača do nastavnika koji su iznjedrili breme i očuvali plamen baklje umjetničke i društvene relevantnosti i odgovornosti i u najtežim danima. Danas, svjesni svoje uloge kao “noseći stub” muzičkog života u našoj zemlji, kroz intenzivnu internacionalnu nastavnu, umjetničku, naučnu i istraživačku djelatnost nastavljamo trasirati nove puteve njegovog razvoja. Stoga, ovogodišnje Majske muzičke svečanosti zamišljene su kao proslava jubileja dosadašnjih postignuća, te nade i samouvjerenog pogleda u budućnost na najistinskiji i najprodorniji način artikulacije našeg autentičnog glasa – festivalom muzike! Vivat Academia!