U organizaciji Muzikološkog društva FBiH i Muzičke akademije Univerziteta u Sarajevu, od 24. do 26. oktobra 2024. godine u Gazi Husrev-begovoj biblioteci održan je 14. Međunarodnog simpozija “Muzika u društvu”, najznačajniji bosanskohercegovački i jedan od vodećih regionalnih naučnih skupova ove vrste, koji se bijenalno održava od 1998. godine. Načelna tema Simpozija “muzika u društvu”, označava njegovo usmjerenje ka višedimenzionalnom, diversificiranom i transdisciplinarnom diskursu savremene nauke o muzici, kako u bosanskohercegovačkim, tako i u internacionalnim okvirima.
Ova trodnevna konferencijai okupila je vodeće stručnjake iz oblasti muzikologije, etnomuzikologije, muzičke teorije, muzičke pedagogije i srodnih naučnih i umjetničkih disciplina iz 12 zemalja koji su predstavili rezultate svojih recentnih istraživanja kroz 13 radnih sjednica. Program je uključio i tri predavanja, promociju knjige, radionicu, panel diskusiju, dva koncerta i vođenu posjetu izložbi.
Kao uvertira zvaničnom programu, 23. oktobra na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu, upriličeno je predavanje profesora Jurija Gianninija sa Univerziteta umjetnosti u Beču, naslovljeno East-West Transfers in Popular Music (Three Case Studies from the Yugoslav Disco Repertoire).
Simpozij je svečano otvoren 24. oktobra u Gazi Husrev-begovoj biblioteci. Tim povodom etnomuzikologinja i profesorica na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu Jasmina Talam održala je plenarno predavanje pod nazivom Etnomuzikologija u vrijeme rata: pogled iz Bosne i Hercegovine, a zatim je uslijedio koncert ansambla Etnoakademik. Ovom prilikom učesnicima Simpozija su predstavljeni reprezentativni primjeri starije i mlađe, vokalne i vokalno-instrumentalne, svjetovne i duhovne te gradske i seoske raznolike muzičke baštine Bosne i Hercegovine.
Nakon niza radnih sjednica, program u Gazi Husrev-begovoj biblioteci je uključio panel Muzika za djecu i mlade u Bosni i Hercegovini (1945–1991) na kojem su učestovali Jasmina Talam, Naida Hukić, Valida Akšamija-Tvrtković, Nermin Ploskić, a zatim i promociju knjige Život i djelo Elly Bašić autorice Denis Vasilj, te plenarno predavanje Leona Stefanije, profesora muzikologije na Fakultetu za umjetnost u Ljubljani, na temu Muzički arhetipovi: Međutonovi muzičkog istraživanja u internetskom dobu. Program drugog simpozijskog dana zaokružen je u Galeriji Bosanskog kulturnog centra KS koncertom Ususret 70 godina Muzičke akademije Univerziteta u Sarajevu (izbor iz opusa profesora kompozicije). Djela Vojina Komadina, Josipa Magdića, Anđelke Bego-Šimunić, Ališera Sijarića i Dine Rešidbegovića izveli su Belma Alić (violončelo), Dragan Opančić (klavir), Zerina Šabotić (klavir), Dario Kos (udaraljke) i Branka Kliškić (udaraljke).
Završnog simpozijskog dana, 26. oktobra, u Zemaljskom muzeju BiH priređena je vođena posjeta izložbi Počimalja multmedijalne umjetnice Lale Raščić, nakon koje je priređen razgovor autorice izložbe i Damira Imamovića, priznatog izvođača sevdalinke i etnomuzikologa.
14. Međunarodni simpozij “Muzika u društvu” održan je u saradnji sa Gazi Husrev-begovom bibliotekom, Bosanskim kulturnim centrom KS, Zemaljskim muzejom BiH, a uz podršku Ministarstva za nauku, visoko obrazovanje i mlade Kantona Sarajevo, Ministarstva kulture i sporta Kantona Sarajevo, Federalnog ministarstva nauke i obrazovanja, Fondacije za muzičke, scenske i likovne umjetnosti, Fondacije za izdavaštvo i AMUS – Asocijacije kompozitora – muzičkih stvaralaca.
Više informacija o 14. Međunarodnom simpoziju “Muzika u društvu” mogu se pronaći na web stranicama Muzikološkog društva FBiH i Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu.
Fotograf: Vanja Ćerimagić