U Sarajevu održan 14. Međunarodni simpozij “Muzika u društvu”

U organizaciji Muzikološkog društva FBiH i Muzičke akademije Univerziteta u Sarajevu, od 24. do 26. oktobra 2024. godine u Gazi Husrev-begovoj biblioteci održan je 14. Međunarodnog simpozija “Muzika u društvu”, najznačajniji bosanskohercegovački i jedan od vodećih regionalnih naučnih skupova ove vrste, koji se bijenalno održava od 1998. godine. Načelna tema Simpozija “muzika u društvu”, označava njegovo usmjerenje ka višedimenzionalnom, diversificiranom i transdisciplinarnom diskursu savremene nauke o muzici, kako u bosanskohercegovačkim, tako i u internacionalnim okvirima.

Ova trodnevna konferencijai okupila je vodeće stručnjake iz oblasti muzikologije, etnomuzikologije, muzičke teorije, muzičke pedagogije i srodnih naučnih i umjetničkih disciplina iz 12 zemalja koji su predstavili rezultate svojih recentnih istraživanja kroz 13 radnih sjednica. Program je uključio i tri predavanja, promociju knjige, radionicu, panel diskusiju, dva koncerta i vođenu posjetu izložbi.

Kao uvertira zvaničnom programu, 23. oktobra na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu, upriličeno je predavanje profesora Jurija Gianninija sa Univerziteta umjetnosti u Beču, naslovljeno East-West Transfers in Popular Music (Three Case Studies from the Yugoslav Disco Repertoire).

Simpozij je svečano otvoren 24. oktobra u Gazi Husrev-begovoj biblioteci. Tim povodom etnomuzikologinja i profesorica na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu Jasmina Talam održala je plenarno predavanje pod nazivom Etnomuzikologija u vrijeme rata: pogled iz Bosne i Hercegovine, a zatim je uslijedio koncert ansambla Etnoakademik. Ovom prilikom učesnicima Simpozija su predstavljeni reprezentativni primjeri starije i mlađe, vokalne i vokalno-instrumentalne, svjetovne i duhovne te gradske i seoske raznolike muzičke baštine Bosne i Hercegovine.

Nakon niza radnih sjednica, program u Gazi Husrev-begovoj biblioteci je uključio panel Muzika za djecu i mlade u Bosni i Hercegovini (1945–1991) na kojem su učestovali Jasmina Talam, Naida Hukić, Valida Akšamija-Tvrtković, Nermin Ploskić, a zatim i promociju knjige Život i djelo Elly Bašić autorice Denis Vasilj, te plenarno predavanje Leona Stefanije, profesora muzikologije na Fakultetu za umjetnost u Ljubljani, na temu Muzički arhetipovi: Međutonovi muzičkog istraživanja u internetskom dobu. Program drugog simpozijskog dana zaokružen je u Galeriji Bosanskog kulturnog centra KS koncertom Ususret 70 godina Muzičke akademije Univerziteta u Sarajevu (izbor iz opusa profesora kompozicije). Djela Vojina Komadina, Josipa Magdića, Anđelke Bego-Šimunić, Ališera Sijarića i Dine Rešidbegovića izveli su Belma Alić (violončelo), Dragan Opančić (klavir), Zerina Šabotić (klavir), Dario Kos (udaraljke) i Branka Kliškić (udaraljke).

Završnog simpozijskog dana, 26. oktobra, u Zemaljskom muzeju BiH priređena je vođena posjeta izložbi Počimalja multmedijalne umjetnice Lale Raščić, nakon koje je priređen razgovor autorice izložbe i Damira Imamovića, priznatog izvođača sevdalinke i etnomuzikologa.

14. Međunarodni simpozij “Muzika u društvu” održan je u saradnji sa Gazi Husrev-begovom bibliotekom, Bosanskim kulturnim centrom KS, Zemaljskim muzejom BiH, a uz podršku Ministarstva za nauku, visoko obrazovanje i mlade Kantona Sarajevo, Ministarstva kulture i sporta Kantona Sarajevo, Federalnog ministarstva nauke i obrazovanja, Fondacije za muzičke, scenske i likovne umjetnosti, Fondacije za izdavaštvo i AMUS – Asocijacije kompozitora – muzičkih stvaralaca.

Više informacija o 14. Međunarodnom simpoziju “Muzika u društvu” mogu se pronaći na web stranicama Muzikološkog društva FBiH i Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu.

 

 

Fotograf: Vanja Ćerimagić

Adresa dogadjaja: 
Univerzitet u Sarajevu - Muzička akademija
Galerija: 

FESTIVALI

Pod okriljem Koncertne sezone realiziraju se i festivali Majske Muzičke Svečanosti, Sonemus Fest, Sarajevo International Guitar Festival. Majske Muzičke Svečanosti Sarajevo International Guitar Festival Sonemus Fest

KONCERTI

Kroz različite forme koncerata (koncerti ansambala, cjelovečernji recitali, koncerti mješovitog karaktera) prezentiraju se svi Odsjeci akademije, te njena bogata umjetnička i koncertna aktivnost. Koncertna sezona