Otvorenje 14. izdanja festivala Majske muzičke svečanosti: Koncert nastavnika Muzičke akademije UNSA (20.05.2021.)

Otvorenje 14. izdanja festivala Majske muzičke svečanosti: Koncert nastavnika Muzičke akademije UNSA

 

Piše: Aida Adžović

 

Četrnaesti festival Majske muzičke svečanosti će biti otvoren koncertom nastavnika Muzičke akademije Univerziteta u Sarajevu koji će biti upriličen u četvrtak, 20. maja 2021. godine u Koncertnoj sali Cvjetko Rihtman (Sala Srednje muzičke škole Sarajevo) u 19 sati.

Ovaj događaj će početi izvedbom djela Dijalog III za violončelo i harmoniku (2019) Ivana Čavlovića (1949-2021), bivšeg dekana, profesora Muzičke akademija UNSA i utemeljitelja Majskih muzičkih svečanosti, kome je posvećeno ovogodišnje festivalsko izdanje. Dijalozi iz Čavlovićevog opusa, oslanjaju se na ideju o ravnopravnosti iskazivanja misli, pri čemu ovaj vid komunikacije u muzici predstavlja “višeslojnu strukturu ljudskosti”, što podrazumijeva svijest o sebi u alternaciji i otkrovenju sebe kroz dijalog. Ovo stajalište polazna je tačka za interpretaciju Dijaloga III akrodeonistice Belme Šarančić i violončelistice Belme Alić koja će s pijanisticom Višnjom Bakalar izvesti stav Slava vječnosti Isusovoj (Louange à l’Éternité de Jésus) iz čuvenog Kvarteta za kraj vremena (1941) za violinu, klarinet, violončelo i klavir Oliviera Messiaena (1908-1992). Ovaj stav karakteriše duga suptilna prožimajuća fraza koja doprinosi transcendentnosti djela.

Flautistica Mirna Mlikota Dizdarević će se predstaviti Sekvencom I (1958) za solo flautu Luciana Beria (1925-2003), prvom u nizu virtuoznih komada nazvanih Sekvence i napisanih za različite instrumente, čija interpretacija zahtijeva propitivanje mogućnosti instrumenta i čestu primjenu proširenih tehnika sviranja. Pijanistica Dina Fejzić će izvesti Pet bagatela Carla Vinea (1954), napisanih za solo klavir 1994. godine. Ciklus čini pet minijatura raznolikog zvučnog kolorita, različitih u formalnom, ali i evokativnom smislu, kroz koje se prožimaju motorični jazz elementi, alla toccata trenuci, uz smjenu tenzičnih i lirskih momenata. Davor Maraus i Dario Kos će se predstaviti kompozicijom Toccata i divertimento (2001) za vibrafon i marimbu op. 32 Neya Rosaura (1952). Djelo je melodijski i karakterno utemeljeno na obliku specifičnom za prostor sjeveroistočnog Brazila poznatom kao desafio koji se može posmatrati kao “muzički razgovor” improvizacijskog karaktera, baziran na elementima imitacije, ali i nadmetanju dva vokalna izvođača, često propraćen kratkim instrumentalnim odlomcima u vidu svojevrsnog interludija.

Pijanistica Azra Medić će izvesti hiper-ekspresivnu Sonatu br. 6 (1988) ruske kompozitorice Galine Ustvolskaje (1919-2006), djelo specifično po usporenom pulsu i tenzičnom ambijentu koji stvaraju klasterske akordske strukture. Koncert će zaokružiti violončelistica Belma Alić i akordeonistica Belma Šarančić izvedbom U dubini vremena (In die Tiefe der Zeit) iz 1994. godine, japanskog kompozitora Toshia Hosokawe (1955) koji svoju muziku opisuje kao “notnu kaligrafiju u prostoru i vremenu, gdje tonovi proizilaze iz svijeta tišine kome se i vraćaju”.

Shodno epidemiološkim mjerama i naredbama nadležnih institucija, broj posjetilaca će biti ograničen. Ulaz na koncert je besplatan uz obaveznu rezervaciju koju je moguće izvršiti telefonom na 062 204 906 ili e-mailom: koncertna.sezona@mas.unsa.ba. S obzirom na pomenuta ograničenja, ovaj događaj moći će se pratiti uživo putem zvaničnog YouTube kanala Koncertne sezone MAS.

Adresa dogadjaja: 
Koncertna sala Cvjetko Rihtman (Sala Srednje muzičke škole Sarajevo)
Galerija: 

FESTIVALI

Pod okriljem Koncertne sezone realiziraju se i festivali Majske Muzičke Svečanosti, Sonemus Fest, Sarajevo International Guitar Festival. Majske Muzičke Svečanosti Sarajevo International Guitar Festival Sonemus Fest

KONCERTI

Kroz različite forme koncerata (koncerti ansambala, cjelovečernji recitali, koncerti mješovitog karaktera) prezentiraju se svi Odsjeci akademije, te njena bogata umjetnička i koncertna aktivnost. Koncertna sezona