In memoriam: Milica Šnajder Huterer (Sarajevo, 22.12.1938–2.7.2023)

Muzička akademija Univerziteta u Sarajevu s dubokim žaljenjem obavještava akademsku zajednicu i umjetničku javnost da je 2. jula 2023. godine u Ljubljani preminula Milica Šnajder Huterer, uvažena pijanistica, nekadašnja profesorica i dekanesa Muzičke akademije u Sarajevu.

Milica Šnajder rođena je u Sarajevu 22. decembra 1938. godine u porodici uglednih akademskih radnika, otac Marcel Šnajder, doktor filozofije i matematičar, majka Vera Šnajder, matematičarka, jedna od utemeljiteljica i dekanesa Filozofskog fakulteta u Sarajevu te profesorica Prirodno-matematičkog fakulteta u Sarajevu.

Cjelokupno muzičko obrazovanje Milica Šnajder stekla je u Sarajevu, gdje je završila i Gimnaziju. Srednju muzičku školu (1958), a zatim i osnovne (1963) i poslijediplomske studije (1966) završila je na Muzičkoj akademiji u Sarajevu u klasi Matusje Blum. U toku specijalizacije u Parizu 1967/1968, gdje je boravila kao stipendistkinja francuske vlade, bila je u klasi Pierrea Sancana te pohađala studije muzičke analize kod Nadie Boulanger. Uporedo sa studijama na Muzičkoj akademiji studirala je engleski i francuski jezik na Filozofskom fakultetu u Sarajevu, te slavistiku na Filološkom fakultetu u Beogradu, a bavila se i prevođenjem s poljskog, koji je govorila pored francuskog, engleskog i ruskog jezika.

Još za vrijeme studija radila je kao nastavnik klavira na Nižoj muzičkoj školi, a od septembra 1963. i na Srednjoj muzičkoj školi u Sarajevu. Godine 1968. biva izabrana za asistenticu na predmetu Klavir na Muzičkoj akademiji u Sarajevu, gdje zatim prolazi kroz sva zvanja, od docenta (1972), vanrednog (1978) i redovnog profesora (1984). Funkciju dekanese Muzičke akademije obavljala je 1983. do 1985, te na Akademiji nastavlja djelovati do 1992. godine. Od 1993. godine živi i radi u Sloveniji.

Kao istaknuta koncertna umjetnica afirmisala se i stekla ugled ne samo u svojoj sredini, nego i u muzičkim krugovima Jugoslavije. Njene sposobnosti i stalno koncertiranje doveli su je do pune umjetničke zrelosti koja je svjedočena velikim brojem koncerata u Jugoslaviji, ali i u širim internacionalnim prostorima, u kojima je imala preko 30 solističkih recitala (Francuska, Grčka, SSSR, Mađarska, Rumunija, Poljska, Alžir). Često je snimala za arhiv Radio-televizije Sarajevo, a zatim i Radio Ljubljane i RTV Pariz, u kojima su ostali zapisi njenih izvedbi solističkih i kamernih djela Dmitrija Šostakoviča, Johannesa Brahmsa, Franza Liszta i drugih. Poseban interes je imala za nova djela bosanskohercegovačkih kompozitora, te će zapamćene ostati snimljene izvedbe Koncerta za klavir i orkestar br. 1 Vojina Komadine i Koncerta za klavir i orkestar Anđelke Bego Šimunić.

Dobitnica je Šestoaprilske nagrade Grada Sarajeva, Plakete Grada Sarajeva, nagrade Udruženja kompozitora BiH za popularizaciju domaće muzike, Ordena rada sa srebrenim zracima i nagrade Republičkog fonda za unapređenje kulturne djelatnosti.

Ostaju zabilježene laskave kritike njenih izvedbi, koje svjedoče o karijeri istaknute umjetnice: „Milica Šnajder predstavila se kao intelektualac umjetnik“, odnosno „umjetnica koja svojim izrazitim intelektom rješava sve složenosti materije pred sobom.“ (Z. Kučukalić). „Inteligentno, kultivisano i sa zanosom je Šnajderova izgradila poznatu kompoziciju C. Francka Preludij, koral i fuga. Pijanistkinja se odlikuje solidnom tehnikom i zrelim shvatanjem. Njena muzikalnost nosi intelektualni pečat, a zanimljiva je, jer je iskren odraz njene ličnosti. Vanjski efekti su joj tuđi, u muzici pokušava otkriti njene unutarnje vrijednosti.“ („Naši razgledi“, Ljubljana, 20.11.1970.).

Sahrana prof. Milice Šnajder obavit će se u četvrtak, 6. 7. 2023, 13.30 na Groblju Žale u Ljubljani.

 

 

 

 

 

 

 

Galerija: 

FESTIVALI

Pod okriljem Koncertne sezone realiziraju se i festivali Majske Muzičke Svečanosti, Sonemus Fest, Sarajevo International Guitar Festival. Majske Muzičke Svečanosti Sarajevo International Guitar Festival Sonemus Fest

KONCERTI

Kroz različite forme koncerata (koncerti ansambala, cjelovečernji recitali, koncerti mješovitog karaktera) prezentiraju se svi Odsjeci akademije, te njena bogata umjetnička i koncertna aktivnost. Koncertna sezona