Završeno peto izdanje Internacionalne kreativne studentske radionice Podijelimo znanje 2021/2022 (21. i 22. april 2022.)

Peto izdanje Internacionalne kreativne studentske radionice Podijelimo znanje 2021/2022. održano je 21. i 22. aprila 2022. godine u Maloj sali Muzičke akademije Univerziteta u Sarajevu. Radionicu organizira i realizira Odsjek za muzičku teoriju i pedagogiju Muzičke akademije Univerziteta u Sarajevu, u ovom izdanju osnažen podrškom Centra za muzičku edukaciju Muzičke akademije Univerziteta u Sarajevu i Udruženja kreativne i kulturne industrije MUK. Ovogodišnjoj Radionici prisustvovalo je ukupno 40 studenata iz Hrvatske (Muzička akademija Sveučilišta u Zagrebu, Muzička akademija Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli), Srbije (Fakultet muzičke umetnosti Univerziteta umetnosti u Beogradu, Akademija umetnosti Univerziteta u Novom Sadu) i Bosne i Hercegovine (Muzička akademija Univerziteta u Sarajevu), koji su se predstavili s 22 prezentacije na 6 radnih sjednica, jednim panelom i okruglim stolom. Poučeni dvogodišnjim iskustvom pandemije Covid-19, organizatori su ovu radionicu odlučili realizirati u hibridnom obliku, pa su se radioničkim dešavanjima u Maloj sali MAS pridružili i online učesnici, njih ukupno 13. Okrugli sto Muzička umjetnost, nauka i obrazovanje u postcovid vremenu zatvorio je ovogodišnje izdanje, te sumirao teme o kojima se dva radna dana intenzivno diskutovalo.

Organizatori su u ovom izdanju ostali dosljedni ostvarenju osnovne ideje projekta Podijelimo znanje – omogućiti studentima prostor za neformalno muzičko obrazovanje, u kojem će stjecati i proširivati svoja znanja o muzici, vezati ih za srodne oblasti i promatrati ih iz različitih aspekata, te ih time potaknuti na kreativno (muzičko) mišljenje. Rekordnim brojem učesnika, te širokim i raznovrsnim dijapazonom tema u oblastima muzičke teorije, pedagogije, etno/muzikologije, kompozitorstva, te instrumentalnog i vokalnog izvođaštva, ovogodišnje je izdanje Radionice, proslavljajući mali jubilej, objedinilo iskustva svih prethodnih izdanja. Podsjetimo, projekt Podijelimo znanje započet je u školskoj 2016/17. godini kao Kreativna studentska radionica Podijelimo znanje; već od naredne školske godine poprimio je internacionalni predznak, a u svakom narednom izdanju proširivan je raznovrsnim programima prerastajući u Ciklus kreativnih radionica Podijelimo znanje, od kojih se svaka fokusira na posebno područje djelovanja, sa jasno postavljenim ciljevima i zadacima. Tako je prethodni Ciklus, upravo onaj koji je djelimično održan u vremenu pandemije u online izdanju i putem live streama, uspio ne samo okupiti studente iz Hrvatske, Srbije, Crne Gore, Ujedinjenog Kraljevstva i Bosne i Hercegovine, nego i organizirati brojna stručna predavanja u okviru programa Alumni Edition, kad smo ugostili uspješne alumniste Muzičke akademije UNSA gitaristu Boška Jovića i muzikologinju dr. Esmu Cerkovnik; program Iz druge perspektive predstavio je predavanja prof. mr. Damira Šagolja (Akademija scenskih umjetnosti) i prof. mr. Bojana Hadžihalilovića (Akademija scenskih umjetnosti), pomjerajući horizonte znanja i otvarajući prostor interdisciplinarnim istraživanjima u oblasti umjetnosti; program Studenti MAS u gostima osluškivao je zahtjeve tržišta rada, pa su tako studenti i njihovi profesori putovali u gradove Bosne i Hercegovine, prezentirali svoja istraživanja i razgovarali s kolegama iz srednjih muzičkih škola o novim vidovima suradnje i iniciranju pozitivnih promjena obrazovnog sistema; program Piano Edition organizirao je izuzetno uspješan online masterclass prof. mr. Vladimira Miloševića (Fakultet muzičke umetnosti u Beogradu) za studente Odsjeka za klavir, harfu, udaraljke i srodne instrumente Muzičke akademije u Sarajevu, te online predavanje i koncert renomiranog pijaniste i profesora MAS prof. mr. Omera Blentića.

Istraživački proces kroz koji studenti pod okriljem projekta prolaze – od inicijalne prijave na javni poziv do konačne realizacije istraživanja u formi kratkih prezentacija – mentoriraju njihovi profesori, ovisno o oblasti interesa. Međutim, važno je napomenuti da su studenti MAS u okviru projekta angažovani ne samo na razradi svojih tema, nego i cjelokupnog procesa osmišljavanja, organizacije i realizacije sadržaja Radionice, proširujući tako područje svojih stručnih kompetencija. Stoga organizacioni tim Radionice pored voditeljica projekta, profesorica Odsjeka za muzičku teoriju i pedagogiju MAS doc. dr. Nerme Hodžić Mulabegović, doc. dr. Naide Hukić i van. prof. dr. Amre Bosnić, te uz pomoć saradnice v. ass. mr. Ene Plakalo i mr. Mirze Kovača, čine mahom studenti Muzičke akademije na čelu s koordinatoricom Radionice Silvanom Jakupović Bečei. Umjetnički kontekst Radionice potcrtao je kvartet saksofona (Ivona Šiško, Zoja Vuković, Mirza Sijerčić, Rijad Šarić), koji je djelom Guillerma Laga Ciudades (stavci Sarajevo, Montevideo) svečano otvorio Radionicu.

Internacionalnu kreativnu studentsku radionicu Podijelimo znanje 2021/2022. podržali su dekan Muzičke akademije u Sarajevu prof. mr. Ališer Sijarić, Odjel za umjetnost, umjetničkoistraživački rad, kulturu i sport Univerziteta u Sarajevu na čelu s prorektoricom prof. dr. Tamarom Karača Beljak, te Asocijacija studenata Muzičke akademije Univerziteta u Sarajevu predvođena Marinom Repanićem.

Galerija: Kliknuti ovdje

 

 

Adresa dogadjaja: 
Muzička akademija Univerziteta u Sarajevu

FESTIVALI

Pod okriljem Koncertne sezone realiziraju se i festivali Majske Muzičke Svečanosti, Sonemus Fest, Sarajevo International Guitar Festival. Majske Muzičke Svečanosti Sarajevo International Guitar Festival Sonemus Fest

KONCERTI

Kroz različite forme koncerata (koncerti ansambala, cjelovečernji recitali, koncerti mješovitog karaktera) prezentiraju se svi Odsjeci akademije, te njena bogata umjetnička i koncertna aktivnost. Koncertna sezona