Predstavljen program 2. Muzičkog kampa za mlade virtuoze

U Svečanoj sali Rektorata Univerziteta u Sarajevu, u četvrtak, 25. aprila 2024. godine, održana je konferencija za medije na kojoj su predstavljene aktivnosti drugog izdanja Muzičkog kampa za mlade virtuoze, projekta zamišljenog iniciranog još 2019. godine kao platforma za identifikaciju i promociju vanredno talentovanih učenika i studenata, te afirmaciju saradnje među različitim nivoima muzičkog obrazovanja.

Ovim povodom predstavnicima medija su se obratili: mr. Fuad Šetić (dirigent, asistent na Odsjeku za dirigovanje Univerziteta u Sarajevu – Muzičke akademije i predsjednik Udruženja Artes), dr. Yeon Ju Jeong (umjetnička direktorica projekta i profesorica violine na Univerzitetu u Sarajevu – Muzičkoj akademiji), mr. Ališer Sijarić (dekan Univerziteta u Sarajevu – Muzičke akademije), John Kennedy Mosoti (predstavnik UNFPA za Bosnu i Hercegovinu), Patrik Turošík (zamjenik ambasadora Slovačke Republike u Bosni i Hercegovini), Jasmin Omerdić (predstavnik Rotary Club Sarajevo International Delta), te polaznice ovogodišnjeg Muzičkog kampa za mlade virtuoze, Kristina Babić (SMŠ “Vlado Milošević” Banja Luka) i Anja Udovčić (SMŠ Zenica).

Fuad Šetić osvrnuo se na inicijalnu ideju i prve korake u realizaciji projekta Muzički kamp za mlade virtuoze. Prepoznavši neophodnost sistematične edukacije i umrežavanja mlade generacije muzičara, inicijativa je okupila učenike iz cijele države na jednom mjestu kako bi zajedničkim snagama, bez obzira na sve nametnute barijere radili i razmjenjivali iskustva.

Yeon Ju Jeong podsjetila je da je ovaj projekat pokrenut sa svrhom da se mladim ljudima pruži prostor za dijeljenje radosti muziciranja, učenja i rasta, te kreirala čvrsta mreža između učenika i nastavnika i cijele države. Na taj način daje se doprinos razvoju bosanskohercegovačke muzike, primarno na infrastrukturnom, a time i na profesionalnom umjetničkom nivou jer je razvoj muzike znači i razvoj društva u cjelini.

Dekan MAS mr. Ališer Sijarić se osvrnuo na značaj projekta Muzički kamp za mlade virtuoze, te je istakao da je u bosanskohercegovačkom društvu punom mladih talenata ovom inicijativnom popunjen temeljni nedostatak sistemske institucionalne podrške neophodne za njihov razvoj. Muzička akademija Univerziteta u Sarajevu pozdravlja i svim svojim kapacitetima podržava ovaj projekat prepoznavši ga kao platformu koja će omogućiti razvoj budućih mladih solista internacionalnih karijera, zaključivši da se vrijednost jednog društva upravo procjenjuje u skladu sa internacionalno relevantnim ostvarenjima naučnika i umjetnika kao najvrjednijeg reprezenta.

John Kennedy Mosoti izrazio je zadovoljstvo da je UNFPA involviran u realizaciju Muzičkog kampa za mlade virtuoze jer se UNFPA zalaže za omogućavanje ispunjavanja potencijala svake mlade osobe.Uz podršku Fonda UN-a za izgradnju mira i italijanske ambasade, UNFPA prepoznaje ključnu ulogu umjetnika i kulturnih radnika u oblikovanju javnih narativa. Saradnja s kampom za muzičke virtuoze predstavlja prirodni nastavak tih napora, kombinirajući aktivnosti izgradnje mira s izuzetnim muzičkim i kulturnim iskustvima kako bi se uklonile barijere i potaknula kohezija među zajednicama.

Patrik Turošík podsjetio je da je muzika jedan od najjednostavnijih i najljepših načina povezivanja ljudi, te da je Ambasada Slovačke Republike ponosna da projekat Muzički kamp za mlade virtuoze, u saradnji sa Slovak Aidom, podržava već drugu godinu za redom. Osim iznimno važnog umjetničkog aspekta, istakao je njegov socijalni element koji se ogleda u promociji multi-etničnosti kao velikog bogatstva ove zemlje. Izrazio je i zadovoljstvo što koncerti program uključiti i djelo slovačkog kompozitora.

Jasmin Omerdić istakao je da ideja vodilja Muzičkog kampa za mlade virtuoze u potpunosti ispunjava ciljeve Rotary Cluba i da se kao „lajtmotiv“ logično nametnuo za obilježavanje 20. godišnjice njihovog postojanja. Sredstvima prikupljenim te večeri Rotary Club Sarajevo International Delta omogućio je podršku prvom i jedinom muzičkom kampu ove vrste u Bosni i Hercegovini. Omerdić je istakao da je ponosan da je RCSID partner ovog projekta, ističući njegov značaj u kontekstu razvoja kulture u Bosni i Hercegovini kao temelja svakog društva.

Kristina Babić i Anja Udovčić su, kao učesnice oba dosadašnja izdanja Muzičkog kampa za mlade virtuoze, podijelile svoja iskustva i utiske, te navele dvostruki značaj ove inicijative: pružanje prilika za sticanje znanja i umjetnički rast kroz rad sa eminentnim profesorima nedostupan u njihovim sredinama, te upoznavanje i povezivanje sa kolegama iz cijele države iz kojeg su se do sada izrodila trajna prijateljstva. Istakle su i da im je zadovoljstvo da će imati priliku da zajednički rad predstave na dva koncerta.

Prvi koncert će se održati u subotu, 27. aprila 2024. godine, u Katedrali Srca Isusova u 19:00 sati, a drugi dan kasnije, 28. aprila, u Zemaljskom muzeju BiH u 19:00 sati. Koncertima će prethoditi generalna proba otvorena za javnost, čija je realizacija planirana u petak, 26. aprila, u Koncertnoj sali “Cvjetko Rihtman” od 18:30 sati. Ulaz je slobodan.

Solisti i orkestar mladih virtuoza će, pod dirigentskom palicom Fuada Šetića i uz pratnju Mirona Konjevića na čembalu, izvesti Koncerte za violinu J. S. Bacha (br. 1 u a molu, BWV 1041, br. 2 u E duru, BWV 1042, kao i Koncert za dvije violine u d molu, BWV 1043) i djelo Cantica slovaca slovačkog kompozitora Ladislava Kupkoviča.

Projekat realiziraju: Udruženje za istraživanje umjetnosti Artes, na čelu sa mr. Fuadom Šetićem (predsjednikom udruženja i asistentom na Odsjeku za dirigovanje Muzičke akademije Univerziteta u Sarajevu) i dr. YeonJu Jeong (umjetnička direktorica projekta i profesorica na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu), u saradnji sa Centrom za muzičku edukaciju Univerziteta u Sarajevu – Muzičke akademije, Odjelom za umjetnost, umjetničkoistraživački rad, kulturu i sport Univerziteta u Sarajevu i prorektoricom prof. dr. Tamarom Karača Beljak.

Partneri projekta su Udruženje SA Sinfonietta, Srednja muzička škola Sarajevo, Zemaljski muzej BiH, a pokrovitelji Ambasada Slovačke Republike u Bosni i Hercegovini, SlovakAid, Fond UN-a za izgradnju mira, Populacijski fond Ujedinjenih nacija– UNFPA, Italijanska ambasada u Bosni i Hercegovini, Rotary Club Sarajevo International Delta, prof. Kim Hyeong-gyu iz Južne Koreje.

 

 

Adresa dogadjaja: 
Svečana sala Rektorata Univerziteta u Sarajevu
Galerija: 

FESTIVALI

Pod okriljem Koncertne sezone realiziraju se i festivali Majske Muzičke Svečanosti, Sonemus Fest, Sarajevo International Guitar Festival. Majske Muzičke Svečanosti Sarajevo International Guitar Festival Sonemus Fest

KONCERTI

Kroz različite forme koncerata (koncerti ansambala, cjelovečernji recitali, koncerti mješovitog karaktera) prezentiraju se svi Odsjeci akademije, te njena bogata umjetnička i koncertna aktivnost. Koncertna sezona